Każdy rodzic martwo urodzonego dziecka lub poronionego płodu ma prawo je zobaczyć i pożegnać – nawet jeśli jest to kilkunastotygodniowy wcześniaczek. Takie dziecko nie przypomina jeszcze słodkiego niemowlaka z reklam, ale dla każdego rodzica jest jedyne i niepowtarzalne. Właściwe pożegnanie z dzieckiem jest koniecznym elementem do przeżycia żałoby.
Jeśli decyzja o braku takiego pożegnania nastąpiła z woli rodziców nikt nie ma prawa oceniać ich decyzji. Niestety często kobieta podejmuje decyzję będąć w szoku, bądź też (co gorsza) pożegnanie zostało kobiecie odmówione przez personel medyczny (klasyczne: „będzie pani bardziej cierpiała”). Nie jest to regułą, ale brak pożegnania z dzieckiem znacząco utrudnia kobiecie przeżycie i zakończenie żałoby.
Kancelaria – szpital
Jeśli śmierć dziecka nastąpiła przed 22 tc kwalifikowana jest jako poronienie i rodzice zwykle nie otrzymują ciała dziecka ani też nie muszą dokonać jego rejestracji. Jeśli chcą pochować dziecko (co jest możliwe, gdyż w świetle prawa polskiego mają do tego prawo bez względu na wagę dziecka i wiek ciąży) obowiązują ich takie same procedury jak przy śmierci dzieci urodzonych po 22 tc.Wcześniej powinni zlecić badania genetyczne okreslające płeć płodu. Badania takie są płatne.
W przypadku śmierci dziecka urodzonego po 22 tc. rodzice muszą zgłosić się do kancelarii szpitala, (nawet jeśli decydują się aby nie pochować dziecka), gdyż muszą dziecko zarejestrować. Otrzymują druk z informacją o narodzinach dziecka, z którym powinni udać się do wyznaczonego USG aby zarejestrować dziecko. Po otrzymaniu aktu urodzin i zgonu z USC należy jeden pozostawić w kancelarii szpitala.
Urząd – USC
Na podstawie zaświadczenia ze szpitala w USC wystawiony jest akt urodzenia z adnotacją „dziecko urodziło się martwe” lub jesli żyło choćby przez kilka minut akt urodzenia i potem w drugim pokoju akt zgonu. Oba dokumenty są wystawiane od ręki. Dziecku nadaje się imię (takie jakie wybrali rodzice, jeśli nie mieli wybranego imienia dla dziecka często wpisują imię Adam lub Ewa) oraz wpisywane są pełne dane rodziców.
Przygotowanie do pogrzebu
Jeśli dziecko zmarło w szpitalu, jego ciało jest odbierane przez zakład pogrzebowy, jeśli odeszło w domu, rodzice sami mogą zawieźć maluszka do zakładu, gdzie mogą osobiscie przełożyć ciało dziecka do trumienki, pożegnać się z nim przed samym pogrzebem, włożyć mu do trumny zabawkę lub maskotkę.
Pogrzeb dziecka
Nie ma konieczności zapraszania rodziny czy przyjaciół na pogrzeb, gdyż dla niektórych rodziców jest to bardzo osobista uroczystość. Często nie chcą przeżywać jej z innymi, wolą skupić się na pełnym pożegnaniu z dzieckiem. Inni wręcz przeciwnie, chcą, by w pożegnaniu dziecka uczestniczyło jak najwięcej bliskich i przyjaciół. Wolą wspólnie przeżyć i opłakać jego odejście. Jest to bardzo indywidualna sprawa. Decyzję pozostawmy rodzicom.